تور مجازی پرتغال

تور مجازی پرتغال

پرتغال کشوری با کوه‌های چشم‌گیر در شمال، دشت‌های گسترده در مناطق مرکزی و بهترین سواحل اروپا در بخش جنوبی است. روستای سنگی، شهرهای زیبا که در توسط کاخ‌ها و قلعه‌های تاریخی محافظت شده‌اند، موزه‌ها و صومعه‌ها در پرتغال انتظار گردشگران را می‌کشند.

سفر به پرتغال، بازدید از یک مقصد گردشگری بسیار متفاوت در اروپاست. این کشور بیش از ۸۰۰ کیلومتر مرز ساحلی با اقیانوس اطلس دارد. لیسبون پایتخت پرتغال شهری جذاب در نزدیکی دهانه رودخانه تاگوس (Tagus) است. از این شهر دریانوردان سده‌های پانزدهم و شانزدهم سفرهای حماسی مختلفی را آغاز کرده‌اند.

صومعه جرونیوس، لیسبون

پادشاه مانوئل اول در سال ۱۴۹۸ مسیر دریایی به هندوستان را کشف کرد و به احترام این موفقیت دستور ساخت بنای تاریخی صومعه جرونیوس (Mosteiro dos Jerónimos) را به عنوان سمبل ماندگار دوره پیروزی و گسترش کشور، داد. امروزه صومعه جرونیوس یکی از دیدنی های پرتغال و از بناهای بسیار پرافتخار پرتغال است که لازم است تا در برنامه سفر هر گردشگری قرار گیرد.

این صومعه تجسم روح دوران موفقیت‌های پرتغال است و یکی از بهترین نمونه‌های معماری مانوئلین. تزیینات زیبای این صومعه نفس‌گیر است. این صومعه آرامگاه واسکودا گاما (Vascoda Gama)، لوئیس دی کاموئز (Luís de Camões) و دیگر چهره‌های ملی پرتغال هم است.

آکواریوم لیسبون، لیسبون

آکواریوم لیسبون یکی از محبوب‌ترین مکان های دیدنی پرتغال است که زیستگاه موجودات دریایی متنوعی در جهان است. طیف گسترده‌ای ماهی و موجودات دریایی در این آکواریوم وجود دارد. آکواریوم لیسبون (Oceanário de Lisboa) مناظر دریایی متفاوتی از اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام، هند و قطب جنوب را باز آفرینی می‌کند. این آکواریوم بزرگ با داشتن فضای باز برای پنگوئن‌ها، پرندگان و پستانداران دریایی منظره‌ای زیبا و کامل از طبیعت دریایی دارد.

کاخ ملی سینترا، ساحل لیسبون

موقعیت مکانی شگفت‌انگیز شهر سینترا در دامان کوهستان‌های جنگلی، دلیل کافی برای انتخاب آن به عنوان یکی از برترین جاهای دیدنی پرتغال است. یونسکو سینترا را به عنوان یک میراث جهانی فرهنگی در پرتغال ثبت کرده است. این شهر اقامتگاه تابستانی پادشاهان و ملکه‌های پرتغال و محلی برای الهام نویسندگان و شاعران معروف پرتغال بود. شهر قدیمی سینترا دارای کوچه‌های سنگ‌فرش شده باخانه‌های رنگی زیبا است.

خیابان‌های سینترا، بنایی تاریخی به نام کاخ ملی سینترا را احاطه کرده‌اند. قدمت کاخ ملی سینترا (Palácio Nacional de Sintra) به اواخر قرن ۱۴ میلادی می‌رسد. دودکش‌های مخروطی بزرگ این کاخ یکی از دلایل معروفیت آن است. کاخ ملی سینترا یکی از قدیمی‌ترین کاخ‌های باقیمانده پرتغال است. این بنای چند طبقه،  هر طبقه آن به طور جداگانه تزیین شده‌اند که منحصر به همان طبقه از کاخ است. بخش برجسته کاخ ملی سینترا سالن گنبدی به نامSala dos Brasões است که در آن ۷۲ لباس مربوط به خانواده‌های اشراف پرتغال به نمایش گذاشته شده‌اند.

ساحل لیسبون

گشت و گذار در سواحل لیسبون با کایاک‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری لیسبون است. در سواحل لیسبون امکان انواع تفریحات دریایی برای گردشگران وجود دارد. در کنار این سواحل پارک طبیعی Serra da Arrábida، منظره‌ای بی‌نظیر از صخره‌های دریایی باشکوه و باستانی را به وجود می‌آورد. تمام سواحل این منطقه تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌اند و از جاهای دیدنی پرتغال هستند.

 قلعه بلیم، لیسبون

یکی از بهترین آثار تاریخی و جاهای دیدنی پرتغال و نماد لیسبون، قلعه بلیم Torre de Belém است به عنوان سمبل عصر سفرهای اکتشافی قرن ۱۵ و ۱۶ شناخته می‌شود.

در سال ۱۵۲۱ قلعه بلیم برای دفاع در منطقه رودخانه تاگوس ساخته شد که شاهکار معماری نظامی در نوع خود است. این قلعه به سبک معماری Manueline توسط فرانسیسکو دو آروودا، با سنگ‌های زیبا طراحی شده است. اهمیت فرهنگی این قلعه به حدی است که یونسکو آن را به عنوان میراث فرهنگی جهانی ذکر کرده است.

صومعه مسیح، تومار

بنای شاخص شهر ساحلی تومار (Tomar)، صومعه مسیح (Convento do Cristo)، است. صومعه مسیح در سال ۱۱۶۰ به عنوان دفتر مرکزی شوالیه‌های تمپلار (Templar) بنا شد. این میراث تاریخی به عنوان یکی از جاهای دیدنی پرتغال، شگفت‌انگیز و ملموس و در عین حال مرموز و ترسناک است.

در مرکز محوطه این بنا بخش اصلی صومعه به طرز زیبایی تزیین شده و تمام تزیینات آن نمادهایی از مصائب مسیح است. بخش‌های مربوط به قرن شانزدهم با پله‌های مارپیچی خود که الهام گرفته از سبک معماری Manueline است، گردشگران را متعجب می‌کند. پنجره‌های باشکوه صومعه توسط استاد مجسمه ساز Diogo de Arruda طراحی شده‌اند و یکی از جذاب‌ترین معماری‌های پرتغال به حساب می‌آیند.

کلیسای مسیح منجی، براگا

کلیسای مسیح منجی (Bom Jesus do Monte)، بزرگ‌ترین مرکز مذهبی پرتغال است که در دامنه جنگل به فاصله شش کیلومتری شرق براگا قرار دارد. این مجموعه یکی از جاهای دیدنی پرتغال به سبک معماری تاریخی باروک با چندین عبادتگاه است.

تمام کلیسا با مجسمه‌های مسیح، کتاب‌های مقدس، مناظر اساطیری و چهره‌های اساطیری مذهبی تزیین شده. برای بالا رفتن از کلیسا باید از پله‌های گرانیتی به طول ۱۱۶ متر بالا بروید. اگر اراده کنید و از این پله‌ها بالا بروید، تصویر پانارومایی از مناظر زیبای اطراف خواهید دید.

رشته کوه‌های ژرز

رشته کوه زیبای ژرز (Serra do Gerês) در شمال پرتغال قرار دارند. قله‌های گرانیتی ژرز، یکی از مکان های دیدنی پرتغال در پارک ملی ژرز (Pena-Gerês) از عالی‌ترین مناظر شمال پرتغال است که علاقه‌مندان به کوهنوردی و دوستداران طبیعت را از نقاط مختلف جهان به خود جذب می‌کنند.

دره‌های سرسبز، دریاچه‌های درخشان، دهکده‌های سنتی، گیاهان و جانوران نادر از ویژگی هایی خاصی است که می‌توانید در این پارک ببینید. مسیر‌های پیاده‌روی مختلفی در پارک طراحی شده که طولی حدود ۱۰ تا ۱۶ کیلومتر و شیب‌های مختلفی دارند و گردشگران بسته به توانایی خودشان می‌توانند یکی از آنها را انتخاب کنند.

دانشگاه کویمبرا

دانشگاه کویمبرا (Coimbra) یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های پرتغال است که در سال ۱۲۹۰ توسط پادشاه دینیس تأسیس شد. این دانشگاه یکی از مکان های دیدنی پرتغال است که توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی مورد تأیید قرار گرفته است.

ساختمان قدیمی دانشگاه (Velha Universidade) توسط میدان مربعی شکل زیبایی به نام Paço das Escolas احاطه شده است. کتابخانه دانشگاه با تزیینات خاصی در سال ۱۷۱۷ احداث شد. اگر از برج ساعت قرن هجدهمی دانشگاه بالا بروید می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از کل شهر کویمبرا را ببینید.

موزه کالوستی گولبنکیان، لیسبون

لیسبون پر از موزه‌های خاص جهانی است. یکی از جاهای دیدنی پرتغال و از موزه‌های زیبای لیسبون، موزه کالوستی گولبنکیان (Calouste Gulbenkian) است. این موزه شامل ۶۰۰۰ قطعه است که همه آنها به یک ک ثروتمند ارمنستانی به نام کالوستی سارکیس گلبنکیان است که پس از فوت او در سال ۱۹۵۵ تمام اموالش را به دولت پرتغال بخشیده شد.

در این مجموعه از آثار کلاسیک شرقی مربوط به چهار هزار سال قبل تا هنرهای اروپایی اوایل قرن بیستم وجود دارد. شاید به جرات بتوان گفت که هیچ موزه دیگری در جهان چنین تنوعی از آثار هنری ندارد و بازدیدکنندگان باید ساعت‌ها وقت خود را برای بازدید ازکل موزه گذارند.

در موزه کالوستی گلبنکیان ۱۱ مدال رومی، نسخ خطی قرن شانزدهم، شاهکارهای روبنس، رامبراند و ترنر، مبلمان‌های لویی شانزدهم و جواهرات ساخته شده توسط رنه لالیک به نمایش گذاشته شده است. باغ سرسبز و زیبای کنار موزه هم مکانی مناسب برای پیک نیک در ماه‌های گرم سال است.

قلعه گیماریس

یکی از جاهای دیدنی پرتغال و زادگاه اولین پادشاه پرتغال، Dom Domonon Henriques، قلعه گیماریس (Guimarães) است که به دلیل داشتن آثار تاریخی درون خود توسط میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این بنا نماد فرهنگ و سنت پرتغال محسوب می‌شود.

ساخت اولیه قلعه به قرن دهم بر می‌گردد ولی افزودن آثار هنری و گسترش آن در حدی که امروزه شاهد آن هستید دو قرن بعد و توسط بورگوندی انجام شد. این قلعه از دیوارهای مرتفع گرانیتی تشکیل شده است که با برج‌های بزرگ احاطه شده‌اند. زیارتگاه کوچکی در بیرون دیوار قلعه، محل تعمید Dom Afonso، افراد مذهبی زیادی را به خود جذب می‌کند.

برج روحانیون، پورتو

برج روحانیون (Torre de Clérigos) از شاخصه‌های پرورتو و ازدیدنی های پرتغال است. این برج باریک ۷۵ متری مشرف به شهر قدیمی قرار دارد و در قرن ۱۸ توسط نیکولای نسونی ساخته شده و حس جسورانه‌ای از باروک را انتقال می‌دهد.

در سال ۱۷۶۳ که ساخت این برج به پایان رسید، برج روحانیون بلندترین ساختمان در پورتو بود. بازدیدکنندگان برای دیدن این برج باید از ۲۰۰ پل بالا بروند اما وقتی در پایان گذراندن این مسیر سخت و طولانی، مناظر زیبای پورتو را می‌بینند، تمام سختی راه را فراموش خواهند کرد.

 قلعه سائو ژورژه، لیسبون

روی تپه مشرف به مرکز شهر لیسبون یکی از دیدنی‌ترین بنای تاریخی شهر و یکی از جاهای دیدنی پرتغال به نام قلعه سائو ژورژه (Castelo de São Jorge) قرار دارد. آغاز ساخت این قلعه به اواخر قرن دوازدهم میلادی بر می‌گردد اما در سال ۱۵۱۱ قلعه به عنوان اقامتگاه سلطنتی مستحکم سازی شد. در زلزله سال ۱۷۵۵ بخش بزرگی از آن تخریب شد و آنچه امروزه دیده می‌شود بخشی باقی مانده‌های قلعه اصلی و بخشی بازسازی شده است.

گشت و گذار در قلعه می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد. در برج یولیس (Tower of Ullyes) می‌توانید منظره‌های قلعه را به طور کامل مشاهده کنید. از تراس قلعه هم تماشایی‌ترین دیدنی‌های سراسر لیسبون و رودخانه آن را می‌توانید ببیند.

 کلیسای جامع و معبد رومی ، اوورا

اوورا در جنوب پرتغال یکی از دیدنی های پرتغال است. رومیان ۵۷ سال قبل از میلاد مسیح این شهر را تاسیس کردند. این شهر تحت حاکمیت موریش (Moorish) شکل گرفت. با ورود مسیحیان، Sé که کلیسایی جامع بود در اوورا ساخته شد و تبدیل یه یکی از مکان های دیدنی پرتغال شد.

این بنای مذهبی با ترکیب معماری گوتیک و باروک، منظره‌ای چشم‌نواز بوجود آورده است. در نزدیکی این کلیسا نمادین‌ترین بنای اوورا، معبد رومی قرار گرفته که در قرن دو یا سه میلادی بنا شده است و چشم‌گیر‌ترین ساختمان رومی در این کشور است. این میراث تاریخی سبب شد اوورا به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شود.

 آلنتژو

علفزارهای آلنتژو(Alentejo) همراه با اسب سواری در آن یکی از دیدنی های پرتغال است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این ایالت به دلیل اسب‌های زیبا با نژاد Lusitano معروف است.

به خصوص در مناطقی مثل Alter do Chão، Coudelaria de Alter موقعیت‌هایی فراهم شده تا گردشگران از اسب سواری لذت ببرند. با اسب‌ها می‌توانید از جاهای دیدنی پرتغال در آلنتژو دیدن کنید.

 کاخ صومعه ملی مافرا

کاخ صومعه ملی مافرا (Mosteiro Pálacio Nacional de Mafra) بر فراز شهر روستایی مافرا قرار گرفته و نمونه‌ای برجسته از معماری پرتغال است. کار ساخت صومعه در سال ۱۷۱۷ آغاز شد و قرار بود صومعه‌ای ساده باشد ولی بعدها طرح آن توسط دوم ژوئو پنجم (Dom João v) تغییر کرد و به شکل کاخ بزرگ سبک باروک با تزیننات عجیب ساخته شد.

برجسته‌ترین بخش این کاخ صومعه کتابخانه آن است که بیش از ۴۰ هزار عنوان کتاب نادر و گرانبها را در خود جای داده است. کتاب‌های چوبی به سبک روکوکو که یکی از مهم‌ترین نسخه‌های خطی ادبیات اروپا هستند هم در این کتابخانه موجودند.

کلیسای سانتو آنتونیو و موزه شهرداری، لاگوس

موزه شهرداری و کلیسای سانتو آنتونیو (Igreja de Santo António and the Museu Municipal) در لاگوس عجیب‌ترین مجموعه باستان‌شناسی و مردم نگاری را در الگاروه و از جاهای دیدنی پرتغال است.

این موزه نمایشگاهی شگفت‌آور از صنایع دستی محلی، آثار تاریخی و باستان‌شناسی است که فرهنگ و میراث تاریخی پرتغال را به خوبی نمایش می‌دهد. همچنین ماکت کوچک دست ساز از دهکده آلگاروه و محرابی چوب پنبه‌ای، از دیدنی‌های این موزه است. تزیینات و معماری خود این بنا هم بسیار چشم‌گیر است.

 قلعه سیلویس

سیلویس زمانی پایتخت موریش‌ها در آلگاروه بود و اعراب ساکن منطقه آن را الغرب نامگذاری کرده بودند. در اوایل قرن دوازدهم میلادی، این شهر به عنوان مرکز یادگیری مشهور شد، مکانی که نویسندگان، فیلسوفان و جغرافیدانان اسلامی در آن جمع می‌شدند. برای محافظت از ساکنان، مورها قلعه‌ای قدرتمند را در موقعیتی مرتفع مشرف به شهر بنا کردند.

این قلعه که بعداً توسط مسیحیان تسخیر شد قلعه سیلویس (Silves Castle) یکی از چمش‌گیر‌ترین بناهای تاریخی آلگاروه و از جاهای دیدنی پرتغال است. دیوارهای بزرگ قرمز رنگ آن نمایی دلپذیر به شهر داده است. هر ساله در اواسط مرداد ماه جشنواره‌ای قرون وسطایی در قلعه برگزار می‌شود که بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند.

 زیپ لاین مرزی، الکوتیم

مرز بین اسپانیا و پرتغال تنها مرز جهان است که با زیپ لاین به هم متصل می‌شوند. این زیپ لاین یکی از جسورانه‌ترین جاذبه گردشگری و از مکان های دیدنی پرتغال است. این زیپ لاین Sanlúcar de Guadiana در اسپانیا را به آلکوتیم (Alcoutim) در شمال آلگاروه متصل می‌کند.

زیپ لاین مرزی ۷۲۰ متر طول دارد و با سوار شدن بر آن با سرعت ۷۰ تا ۸۰ کیلوکتر بر ساعت از روی رودخانه گوادینا می‌گذرید و به اسپانیا می‌رسید.

 ساختمان قدیمی بورس اوراق بهادار، پورتو

یکی از جاهای دیدنی پرتغال در پورتو ساختمان سابق بورس (Palácio da Bolsa) است. این بنا در واقع کاخی است که توسط بازرگانان در اواسط قرن نوزدهم در مکانی که پیش‌تر صومعه سنت فرانسیسکو بود، ساخته شد. با توجه به قدمت ساختمان،این بنا جزء میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

فضای داخلی کاخ بسیار خیره‌کننده و نشان دهنده ثروت‌های هنگفت بازرگانان آن زمان است. اتاق‌ها و گالری‌های تزیین شده، تالار‌های زیبا و سالن‌های باشکوه که به سبک موریابی آبی و طلایی تزیین شده‌اند، این کاخ را چشم‌گیر کرده‌اند.

برای مشاهده تور مجازی پرتغال ایفل موس یا اشاره گر خود را در جهت دلخواه بچرخانید

Courtesy of www.AirPano.ru
اسکرول به بالا